۹ تا از بهترین استراتژی‌های موفق برای مدیریت ریسک در ارزهای دیجیتال

معرفی ۹ تا از بهترین استراتژی‌های موفق برای مدیریت ریسک در ارزهای دیجیتال   بازار ارزهای دیجیتال، دنیایی جذاب و پرسود، اما در عین حال پر نوسان و پر ریسک است. نوسانات شدید قیمتی، کلاهبرداری‌ها و هک شدن صرافی‌ها، تنها

risk-management

فهرست مطالب

معرفی ۹ تا از بهترین استراتژی‌های موفق برای مدیریت ریسک در ارزهای دیجیتال

 

بازار ارزهای دیجیتال، دنیایی جذاب و پرسود، اما در عین حال پر نوسان و پر ریسک است. نوسانات شدید قیمتی، کلاهبرداری‌ها و هک شدن صرافی‌ها، تنها بخشی از خطراتی هستند که سرمایه‌گذاران این حوزه را تهدید می‌کنند. در چنین فضایی، مدیریت ریسک به عنوان کلیدی‌ترین عامل برای بقا و کسب سود پایدار مطرح می‌شود.

در این مقاله از تیم احمد ارز، به بررسی جامع استراتژی‌های موفق برای مدیریت ریسک در دنیای ارزهای دیجیتال می‌پردازیم. با به‌کارگیری این استراتژی‌ها، می‌توانید ضمن حفظ سرمایه خود، به کسب سودآوری تتری در بازار کریپتوکارنسی دست یابید.

استراتژی مدیریت ریسک به چه معناست؟

مدیریت ریسک و داشتن استراتژی‌های مختلف برای مدیریت ریسک به عنوان یک مهارت ضروری برای هر فردی که درصدد دستیابی به اهداف خود است، به شمار می‌رود. این امر در حوزه سرمایه‌گذاری و معاملات بازارهای مالی مانند بازار ارز دیجیتال، از اهمیتی دوچندان برخوردار است. چرا که در این عرصه، نوسانات بازار و عوامل غیرقابل پیش‌بینی، همواره ریسک‌هایی را به همراه دارند.

استراتژی مدیریت ریسک مجموعه‌ای از اقدامات و تدابیر است که با هدف شناسایی، ارزیابی و کنترل ریسک‌های مرتبط با یک فعالیت یا پروژه طراحی و اجرا می‌شود. هدف نهایی این استراتژی، کاهش احتمال وقوع رویدادهای ناخواسته و کاهش پیامدهای منفی آن‌ها در صورت وقوع است.

انواع ریسک های موجود در بازار ارز دیجیتال

اولین قدم در مدیریت ریسک ارز دیجیتال، شناخت انواع ریسک‌های موجود در بازار ارز دیجیتال است. این ریسک‌ها می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

ریسک نوسانات بازار: نوسانات شدید قیمتی، یکی از بارزترین ویژگی‌های بازار ارزهای دیجیتال است. این نوسانات می‌توانند در چشم به هم زدنی، سود شما را به ضرر تبدیل کنند.

ریسک نقدینگی: برخی از ارزهای دیجیتال، از حجم معاملات پایینی برخوردارند و به اصطلاح، نقدینگی پایینی دارند. این امر می‌تواند در زمان فروش ارز دیجیتال، چالش‌هایی را به وجود آورد.

ریسک امنیتی: هک شدن صرافی‌ها و کیف پول‌های دیجیتال، یکی از بزرگ‌ترین تهدیدات در این بازار به شمار می‌رود.

ریسک کلاهبرداری: طرح‌های فریبنده و کلاهبرداری‌های متعددی در این حوزه وجود دارد که می‌تواند سرمایه شما را به خطر اندازد.

ریسک فنی و زیر ساخت: نقص‌ها و مشکلات فنی در صرافی‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی، می‌تواند ضررهای مالی به همراه داشته باشد.

 

my-risk

 

استراتژی‌های مدیریت ریسک در ارز دیجیتال

برای آنکه در بازار ارز دیجیتال به موفقیت برسید باید استراتژی‌های مدیریت ریسک در ارز دیجیتال را رعایت کنید: برخی از کاربردی‌ترین و مهم‌ترین اصول مدیریت ریسک در ارزهای دیجیتال عبارت‌اند از:

۱- قانون یک درصد

برای آنکه در معاملاتتان به اصل سرمایه‌تان آسیب شدیدی وارد نشود، هیچ‌گاه نباید بیش از یک درصد از کل سرمایه خود را در یک معامله واحد سرمایه‌گذاری کنید. این قانون به شما کمک می‌کند تا از ضررهای سنگین در صورت بروز خطا یا نوسانات ناگهانی بازار، جلوگیری کنید.

۲- تعداد معاملات باز در بازار فیوچرز

دقت کنید که برای رعایت مدیریت ریسک در ارزهای دیجیتال، مخصوصاً زمانی که در بازار فیوچرز ارز دیجیتال در حال ترید هستید، هیچ‌گاه نباید تعداد معاملات باز به‌اندازه‌ای شود که اگر همه با هم به حد ضرر رسید، بیش از ۵ درصد از حسابتان وارد ضرر شود.

۳- تعیین حد ضرر و حد سود برای هر معامله

در معاملات ارز دیجیتال، همیشه حد ضرر (Stop-Loss Order) و حد سود (Take-Profit Order) را برای هر معامله مشخص کنید. حد ضرر به شما کمک می‌کند تا در صورت افت قیمت، از ضرر بیشتر جلوگیری کنید. حد سود نیز به شما این امکان را می‌دهد تا در زمان مناسب از معامله خارج شده و سود خود را حفظ کنید.

۴- تنوع‌سازی سبد سرمایه‌گذاری

یکی از اساسی‌ترین اصول سرمایه‌گذاری، تنوع‌سازی است. این اصل در مورد ارزهای دیجیتال نیز به‌شدت صدق می‌کند. هرگز تمام سرمایه خود را در یک یا دو ارز دیجیتال خاص سرمایه‌گذاری نکنید. سعی کنید سبد سرمایه‌گذاری خود را با طیف متنوعی از ارزهای دیجیتال با ارزش بازار (Market Capitalization) و کاربردهای مختلف پر کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا ریسک کلی سرمایه‌گذاری خود را کاهش دهید.

برای مثال می‌توانید دارایی خود را به سه دسته مختلف تقسیم کنید: ۱- سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال با بنیاد قوی و شناخته شده مثل بیت کوین و اتریوم ۲- سرمایه‌گذاری در جم کوین‌ها و ۳- بخش سرمایه‌گذاری و ترید پر ریسک در ارزهای دیجیتال نوظهور مثل نات کوین (این بخش باید درصد بسیار کمی از سرمایه شما را در بربگیرد.)

۵- رعایت ریوارد به ریسک ۲ برابری در هر معامله

قبل از انجام هر معامله علاوه بر تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی باید ریسک به ریوارد معامله را بررسی کنید. به این معنا که به ازای مقدار ریسکی که این معامله برای سرمایه شما دارد احتمالاً چه مقدار سود بالقوه خواهد داشت؟

پیشنهاد می‌کنیم وارد پوزیشن‌های معاملاتی که ریوارد به ریسک آن‌ها کمتر از ۲ است، نشوید. برای مثال فرض کنید کل موجودی حسابتان ۵۰۰ تتر است. حال اگر یک معامله با حجم ۵۰ تتر باز می‌کنید و حد ضرر شما جایی است که در صورت فعال شدن ۵ تتر ضرر خواهید کرد. حد سود شما باید از لحاظ تکنیکالی در محلی باشد که احتمال رسیدن قیمت به آن بالا بوده همچنین حداقل ۱۰ تتر برایتان سودآور باشد.

موارد بعدی به عوامل کلی مدیریت ریسک در ارزهای دیجیتال اشاره دارد:

۶- تحقیق و بررسی عمیق رمز ارزها

اگر قصد سرمایه‌گذاری بلند مدت یا هولد یک ارز دیجیتال را دارید، قبل از سرمایه‌گذاری در هر ارز دیجیتالی، حتماً تحقیقات لازم را انجام دهید. وایت پیپر (Whitepaper)، نقشه راه (Roadmap) و تیم توسعه‌دهنده (Development Team) را به‌طور کامل بررسی کنید. از معتبر بودن صرافی مورد نظر برای خرید و فروش ارز دیجیتال اطمینان حاصل کنید. به هیچ وجه تحت تأثیر فومو (ترس ناشی از جا ماندن از بازار) FOMO یا هیاهوی بازار قرار نگیرید و تصمیمات عجولانه‌ای اتخاذ نکنید.

۷- بهره‌گیری از روش‌های درآمد غیرفعال

در کنار معاملات فعال، می‌توانید از روش‌های درآمد غیرفعال در دنیای ارزهای دیجیتال نیز استفاده کنید. این روش‌ها مانند استیکینگ و وام‌دهی، به شما کمک می‌کنند تا بدون نیاز به معاملات روزانه، به سودآوری برسید و ریسک خود را کاهش دهید.

۸- استفاده از تایم‌فریم‌های فرکتالی یا چندگانه برای تحلیل کلی

تحلیل بازار در تایم‌فریم‌های مختلف، دیدگاه جامع‌تری در خرید و فروش و مدیریت ریسک در ارزهای دیجیتال به شما می‌دهد و می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های درست‌تر یاری‌تان کند. به عنوان مثال، بررسی نمودار قیمت در تایم‌فریم‌های روزانه، هفتگی و ماهانه، می‌تواند تصویری کلی از روند بازار و نقاط احتمالی ورود و خروج را به شما نشان دهد.

۹- کنترل هیجانات و احساسات

تصمیم‌گیری‌های احساسی در بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند بسیار خطرناک باشد. همواره با ذهنی عقلانی و بر اساس تحلیل و بررسی منطقی اقدام به معامله کنید و از تحت تأثیر قرار گرفتن توسط هیجانات مانند ترس و طمع خودداری کنید.

 

assed-managemenr

 

جمع بندی

آینده در دستان بازار ارز دیجیتال هست و شما اگر می‌خواهید یک آینده مالی روشن برای خود به ارمغان بیاورید باید امروز به درستی در بازار ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنید. یکی از مواردی که به شما در سرمایه گذاری صحیح در بازار ارز دیجیتال کمک می‌کند، داشتن چند استراتژی‌های موفق برای مدیریت ریسک در ارزهای دیجیتال است.

 

مدیریت ریسک، نقشه‌ای راهنما برای سرمایه‌گذاران و معامله‌گران این بازار است و به شما کمک می‌کند تا با گامی مطمئن و حساب شده، در این دنیای پر چالش قدم بردارید.

در این مقاله، به بررسی جامع استراتژی‌های مدیریت ریسک در بازار ارز دیجیتال پرداختیم. داشتن مدیریت ریسک یک درصدی در معاملات، پایبندی به حد ضرر و حد سود، رعایت ریسک به ریوارد در هر معامله، کنترل هیجانات تنوع‌بخشی به سبد سرمایه‌گذاری از جمله کلیدی‌ترین اقداماتی هستند که در مسیر مدیریت ریسک باید مدنظر قرار گیرند.

به یاد داشته باشید که موفقیت در این بازار، بدون اتکا به دانش و برنامه‌ریزی دقیق امکان‌پذیر نیست. با مطالعه مستمر و کمک گرفتن از افرادی که دانش و مهارت کافی در بازار ارز دیجیتال دارند، مانند تیم احمد ارز همچنین به‌کارگیری استراتژی‌های مناسب و حفظ انضباط، می‌توانید ریسک‌های سرمایه‌گذاری خود را به طور قابل توجهی کاهش دهید و با اتکا به دانش و عقلانیت، به سودآوری پایدار در این بازار پویا دست یابید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

پیمایش به بالا